Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı  Ahmet BOZDOĞAN’ın

Kamuoyuna yaptığı duyurusu


KAMUOYUNA DUYURU

06.06.2011 tarihinde bazı internet sitelerinde, Yüzme As başkanı adı altında   yapılmış açıklamalara yer verildiği görülmüştür.

Bu açıklamalarda yer alan iddialar, Federasyonumuzca  2012 yılında ülkemizde yapılacak olan Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası için gerçekleştirilmiş bulunan mal ve hizmet alımına ilişkin ihalenin yüzme kamuoyu önünde töhmet altında bırakılmasını amaçlamaktadır.

Türkiye Yüzme Federasyonu 3289 sayılı Kanun’un Ek-9. Maddesine göre kurulmuş bağımsız bir spor federasyonudur. Spor Federasyonları’nın denetimi hakkında ilgili kanunda emredici nitelikte düzenlemeler mevcuttur. Bu kanuna gore Federasyonlar, her türlü faaliyetleri ile ilgili Gençlik ve Spordan Sorumlu Spor Bakanı’nın denetimine tabidir.  Dolayısı ile faaliyetler ile ilgili usulsüzlük veya yolsuzluk olduğunu iddia edenlerin şikayetlerini ileteceği yerler bellidir. Hukukun işaret ettiği usul yerine, kişileri itham altına sokup küçük düşürmeye kalkışanların amacını anlamak mümkün değildir.

Bir yönetim kurulu üyesinin internet sitelerinde yüzme kamuoyunda şüphe yaratmaya çalışan beyanatlar yerine, hem yönetim kurulu üyesi olarak hem de satın alma komisyonu üyesi olarak gördüğü eksiklik veya usulsüzlüğü derhal ilgili kurum, kuruluş ve mercilere başvurarak  yapılan işlemlerdeki bildiği yolsuzluk veya usulsüzlükleri elindeki bilgi ve belgelerle ihbar etmesi gerekir. Böylelikle iddia ettiği hususların gerçek olup olmadığını hem kendisi hem de değerli yüzme kamuoyu öğrenmiş olur.

Yönetim Kurulumuz ve Satın Alma komisyonu üyelerimiz saygın ve onurlu kişilerden oluşmuş olup, söz konusu ihalelerde yasaya, talimatlarımıza ve usullere aykırı hiç bir karar söz konusu değildir. Öncelikli olarak Federasyonumuzun çıkarları ve Şampiyonanın Türkiye’mize yakışır bir şekilde düzenlenmesi gözetilmiştir. Ülkemize yakışır bir Dünya Şampiyonası Organizasyonu için çok yoğun çalışmaların yapıldığı bu dönemde böyle talihsiz beyanatları nedeniyle üstelik yönetim kurulu üyemiz olan biri tarafından Federasyonumuz, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Satın Alma komisyonu üyeleri rencide edilmiştir. Bilinmelidir ki, Genel Kurul tarafından seçildiğimiz günden beri şeffaf ve dürüst yönetim ilkelerimizden asla taviz vermedik, vermeyeceğiz. Federasyonumuzun, Yönetim Kurulu Üyelerimizin ve Satın Alma Komisyonu üyelerimizin veremeyeceği hiç bir hesap yoktur.

İnternet sitelerinde ithamda bulunanların  ilgili Denetim makamlarına başvuru yapması ve bildiği usulsüzlük ve yolsuzlukları ihbar etmesi, kafalarını karıştırmaya çalıştığı yüzme kamuoyunun hakkı ve beklentisidir. Eğer bu başvuru iddia sahipleri tarafından ilgili mercilere yapılmaz ise federasyon olarak iddia edilen konular hakkında inceleme yapılması için ilgili makamlara biz başvuracağız. Yaşanan bu süreç içinde, bu tür asılsız ithamlarda bulunan ve hukuka aykırı davranışlar sergileyenler  hakkında Türk Ceza Kanunu ve Sportif Disipliner yaptırımlar dahil her türlü yasal yola başvuracağımızı, haklarımızın saklı olduğunu siz değerli yüzme kamuoyuna bildiririz.

Ahmet BOZDOĞAN

TÜRKİYE YÜZME FEDERASYONU BAŞKANI